Slovenj Gradec, 14. junij 2026
V Slovenj Gradcu je v zelo zahtevnih in deževnih vremenskih razmerah potekalo državno prvenstvo Slovenije za mlajše mladince in mladinke. Kljub neprestanemu dežju so mladi atleti in atletinje dosegli vrsto odličnih rezultatov, nekateri pa so si zagotovili tudi nastop na evropskem prvenstvu do 18 let v Rietiju.
Prvo ime prvenstva je bila nedvomno Zarja Žižek, ki je osvojila kar tri zlate medalje. Do naslova državne prvakinje je prišla v teku na 400 m z rezultatom 54,98, nato pa slavila še na 400 m z ovirami, kjer je tekla 59,29. Svojo izjemno predstavo je dopolnila še v štafeti 4 x 100 m, kjer je skupaj s Sandro Šućur, Julijo Predanič in Julijo Šlibar zmagala z rezultatom 47,32. Doseženi čas predstavlja tudi nov državni in klubski rekord, kar je bil eden vrhuncev prvenstva.

Odlično je nastopila tudi Julija Šlibar, ki je v teku na 100 m osvojila naslov državne prvakinje s časom 12,30 in s tem postavila nov osebni rekord.

Posebno pozornost si zasluži tudi Mimi Zajec, ki je šele prvo leto članica kategorije U16. Kljub temu je med starejšimi tekmovalkami prikazala izjemen nastop in v teku na 200 m z novim osebnim rekordom 24,83 osvojila 3. mesto. Z doseženim rezultatom je potrdila svoj velik potencial in se uveljavila kot ena najbolj perspektivnih mladih atletinj v Sloveniji. Čeprav pionirke nimajo pravice nastopa na evropskem prvenstvu za mlajše mladinke, je njen dosežek v konkurenci starejših tekmovalk še toliko bolj vreden pohvale.
Med uspešnimi nastopi velja izpostaviti tudi Katarino Eržen, ki je v metu kopja z osebnim rekordom 46,86 m osvojila naslov državne prvakinje in izpolnila normo za evropsko prvenstvo v Rietiju. V metu diska je dodala še 2. mesto z rezultatom 40,17 m, normo za evropsko prvenstvo pa ima izpolnjeno tudi v tej disciplini.
Uspeh za ŽAK so dopolnili še Žane Vodušek, ki je s preskočenimi 4,60 m zmagal z novim osebnim rekordom v skoku s palico ter si s tem priboril nastop v Rietiju, Maks Von Zupančič, ki je v metu kladiva slavil z rezultatom 56,19 m, Naj Mesarič, ki je v suvanju krogle osvojil 2. mesto z rezultatom 13,54 m, ter Lili Arnež, ki je bila v skoku s palico 3. s preskočenimi 3,20 m.
Močno deževje in slabe vremenske razmere so zaznamovale celotno tekmovanje, zaradi česar je organizator ob koncu prvenstva odpovedal tudi vse štafetne teke 4 x 300 m.
Kljub zahtevnim razmeram so naši mladi atleti in atletinje prikazali odlične nastope ter osvojili številne medalje, državne naslove, osebne rekorde in norme za največja mednarodna tekmovanja. Posebej sta prvenstvo zaznamovali Zarja Žižek s tremi naslovi državne prvakinje in Mimi Zajec, ki je kot ena najmlajših tekmovalk navdušila z bronasto medaljo med starejšimi konkurentkami.